Jdi na obsah Jdi na menu
 


zobcová flétna

 

Obecné parametry a informa5686101007_4c0edfb5a5_m.jpg

Zobcová flétna patří do velké skupiny dřevěných dechových nástrojů.

Na světě existuje opravdu mnoho hudebních nástrojů flétnového typu, a proto musíme být velmi přesní v názvosloví, abychom nezaměnili zobcovou flétnu za příčnou či lidovou píšťalu aj. Co tedy ve skutečnosti je "zobcová flétna"? Do rodiny flétnového typu řadíme velmi mnoho historických, lidových  a současných nástrojů. Zobcová flétna má, kromě i dalších odlišností, které však vznikly sekundárně, osmou dírku na spodní straně těla (korpusu). To ji odlišuje od všech dalších hybridních podélných fléten a nástrojů jí příbuzných.

NÁZVOSLOVÍ:

Po několik staletí byla zobcová flétna nazývána jednoduše "flétna" a flétna příčná "flauto traverso". Teprve po "znovuobjevení" zobcové flétny, se vytvořily názvy nové, protože název "flétna" plynně přešel na flétnu příčnou. Většinou je název odvozen od charakteristických vlastností zob. flétny - ať už zvuku - "Flauto dolce" (líbezná, sladká flétna) či jejího vzhledu: od zobce - "zobcová flétna". Anglický název "the Recorder" je starší a je odvozen od názvu ptáka, který si něco pamatuje - recorder. Na flétnu se totiž také přehrávaly jednoduché melodie, které si někteří ptáci uměli zapamatovat a opakovali je.  V Anglii a Austrálii se používá řada: Sopranino, Descant, Treble, Tenor a Bass, v Německu, USA a dalších zemích (i ČR) je to naopak: Sopranino, Soprán, Alt, Tenor a Bas. Co se týká fléten basových je ve světě užíváno tohoto názvosloví: Bass, Great-Bass, Contrabass, Sub-Contrabass a Sub-Sub-Contrabass.  Celkově není sjednocena ani notace jednotlivých fléten.

  Anatomie

"Základní" zobcová flétna - míněno altová - se skládá ze tří částí, jimiž jsou: hlavice, tělo nebo-li korpus a nožka.Tyto části se spojují v čepech, které jsou u dřevěných fléten, jako u jiných nástrojů, obkrouženy korkem či nití.  Vedle tohoto uspořádání jsou flétny vyššího ladění, které jsou vyráběny například ze dvou či i z jednoho kusu dřeva - nedají se tedy rozkládat. Naopak flétny basové mají i více jak tři části  a  pomocné  klapky  jsou  již  nezbytností.

Nejdůležitější částí celé flétny je samozřejmě její hlavice. K ústům se přikládá jistě vzhledově nejchara-kterističtější část flétny a to zobec, kde je, mezi vsazeným čepem a stěnou flétny, veden vzduchový kanálek. Ten směřuje ke zvuk-ovému výřezu, kde proud vzduchu narazí na ostrou hranu jazýčku a ve flétně se rozechvěje vzduchový sloupec, čímž vzniká zvuk. Tvarování kanálku či jazýčku a dalších těchto částí také výrazně mění povahu a barvu zvuku nástroje.

 

 

 

Pomocí dalších dvou částí, těla a nožky, ovládáme délku rozechvěného vzduch-ového válce a tedy i jednotlivé tóny tak vznikající. Celkem na flétně nalezneme osm otvorů, které se řádně číslují. Díky tomuto číslování je poté velmi snadné dohledání jednotlivých hmatů.

 

 

 

 


Garklein-Flotlein je nejmenší z celé řady zobcových fléten v nejvyšším ladění. Používá se zcela výjimečně v souborech zobcových fléten a to jen tehdy pokud je sopraninový part položen příliš vysoko, jako sólový nástroj se nepoužívá skoro vůbec, jedná se spíše o raritu. Flétna je dlouhá pouhých 16cm. Celkem hezký dárek, než-li hudební nástroj

 

.

SKUTEČNÝ ROZSAH >

          (C3 - C5)

 


Sopraninová flétna je z celé flétnové rodiny nejpoužívanější flétnou ve vysokém ladění. Její délka je 22cm a šířka u většího hrdla je asi 5cm. Díky těmto parametrům vzniká v korpusu flétny vysoká frekvence vzduchového válce, která určuje rozsah flétny od f2 až g4. Většinou je tato flétna dvoudílná (hlavice a tělo ). V období baroka byla také často využívána jako sólový nástroj (Vivaldiho koncerty) či jako flétna orchestrální (C.Monteverdi: Orfeo). 

 

 

< ZÁPIS ODPOVÍDÁ ROZSAHU

(F2 - G4)

 


Sopránová flétna je dnes nejčastěji využívanou flétnou. Hodí se totiž pro přípravu nováčků pro hru na jiný nástroj. Slouží však také jako plnohodnotný nástroj např. ve flétnovém kvartetu nebo souboru či jako sólová flétna ve středověké nebo soudobé hudbě. Její délka je 33cm a šířka u většího hrdla je asi 7cm. Většinou je tato flétna třídílná (hlavice, tělo a patka). Její rozšíření má na svědomí i její cenová dostupnost. 

 

 

< ZÁPIS ODPOVÍDÁ ROZSAHU

(C2 - D4)

 

 


Altová flétna je asi flétnou nejznámější. Svého vrcholu dosáhla v baroku, kdy byla nejvíce využívána jako sólový nástroj. A to především díky svému sladkému a medovému hlasu. Jsou pro ni napsány nádherné barokní skladby od věhlasných skladatelů jako jsou A.Vivaldi či J.S.Bach. Její délka je 47cm a šířka u většího hrdla je asi 10cm. Většinou je tato flétna třídílná (hlavice, tělo a patka) a někdy je opatřena klapkou či dvojklapkou pro nejnižší tóny F a F#.

 

 

 

< ZÁPIS ODPOVÍDÁ ROZSAHU

(F1 - D4)

 


Tenorová flétna je o oktávu níž než flétna sopránová. Velmi často se používá jako druhý hlas k flétně altové v barokní a renesanční hudbě, dnes je upřednostňována jako flétna sólová. Její délka je 65cm a šířka u většího hrdla je asi 12cm. Většinou je tato flétna třídílná (hlavice, tělo a patka) a vždy je opatřena dvojklapkou pro C a C#. Hlavice může mít také podobu jako má např. basová flétná, tvz. "knick." Nejvyšší tóny mohou dělat problémy i pokročilejším žákům 

 

< ZÁPIS ODPOVÍDÁ ROZSAHU

(C1 - D3)

 

 


Basová flétna je poslední nejčastěji užívanou flétnou. Flétny s hlubším laděním se u nás používají velmi málo, častou příčinou je totiž jejich vysoká cena(10.000Kč až 20.000Kč). Její délka je zhruba 100cm a více, šířka u většího hrdla je asi 18cm. Flétna je často třídílná nebo čtyřdílná (hlavice, 2x tělo a patka) Pro její značnou velikost je opatřena klapkami nejen na posledních dvou tónech ,ale i na těle. Hlavice je buď tvořena tzv."knick" nebo má flétna "esíčko" což je pro hráče mnohem pohodlnější. Basové flétny všeobecně mají krásně zvučné hloubky, avšak těžko znějící výšky. 

 

 

< ZÁPIS ODPOVÍDÁ ROZSAHU

(F - G2)

 

 


Velký bas je o oktávu níž než tenor. Nejčastěji je používána ve velkých orchestrech zobcových fléten, kde je pro interpretaci klasických skladeb velmi potřeba nebo se užívá také v etnické hudbě. Je oblíbený i v kvartetech fléten při úpravách barokních děl a dále se velmi často užívá v moderní hudbě pro zobcové flétny. Flétna je vícedílná, opatřena z vetší části klapkovým systémem a (nastavitelným) esíčkem. Je dlouhá cca 130cm. 

 

 

 

< ZÁPIS ODPOVÍDÁ ROZSAHU

 

 

 


Kontrabasová flétna je jedna z atraktivních zob.f., které přitahují svoji pozornost především svoji velikostí a celkovým vzhledem. Každý z nás si jistě při svých začátcích na sopránovou zob.f. ani neuvědomoval, že může existovat i zob.fl. takovýchto rozměrů. Samozřejmě je plně vybavena klapkovým systémem a esíčkem pro větší pohodlnost při hraní. Člověk při hře na tento nástroj většinou stojí a flétnu má opřenou o zem. Její délka je neuvěřitelných 185 cm. Existují i flétny hlubšího ladění: Sub-kontrabasové (dlouhá 250 cm) i sub-sub-kontrabasové.

 

 zdroje- http://flauto-dolce.wz.cz/druhy.htm

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

gеt nоw #

(Peteracume, 14. 8. 2022 9:07)

Best onlіnе саsіno
Bіg bоnus аnd Frееsріns
Spоrt bеttіng аnd pоkеr

go now https://tinyurl.com/nher7xb4

Gestão de Ferramentaria

(AnthonyPal, 11. 8. 2022 4:30)


Sistema que padroniza processos, controla o ferramental, monitora a sua qualidade e otimiza seu tempo de utilização, atribuindo responsabilidades aos usuários e informando aos gestores sobre toda a operação em tempo real.

What good question

(TommyGlarl, 10. 8. 2022 19:52)

This remarkable phrase is necessary just by the way
https://datingtopless.com
https://heartofthecastro.com

Купить Мефедрон в Москве? Телеграмм - @FV_24 Купить Мефедрон. Телеграмм - @FV_24

(Timothyeref, 5. 8. 2022 23:34)

Купить Мефедрон в Москве? Телеграмм - @FV_24 Купить Мефедрон. Телеграмм - @FV_24


ССЫЛКА В ТЕЛЕГРАММ - https://t.me/FV_24

ССЫЛКА В ДЛЯ ВХОДА - https://t.me/FV_24

ССЫЛКА ДЛЯ ЗАКАЗА - https://t.me/FV_24

ССЫЛКА В ДЛЯ СВЯЗИ - https://t.me/FV_24

ССЫЛКА В НАШ КАНАЛ - https://t.me/FV_24

!!!МЕФЕДРОН МОСКВА!!!
Купить Мефедрон в Москве,
Сколько стоит Мефедрон в Москве,
Как купить Мефедрон в Москве,
Где купить Мефедрон в Москве,
Купить Мефедрон в Москве,
Сколько стоит КУРЕВО Мефедрон в Москве,
Купить КУРЕВО Мефедрон в Москве,
Цена на КУРЕВО Мефедрон в Москве,
Купить героин в Москве,
Купить экстази в Москве,
Купить шишки в Москве,
Купить гашиш в Москве,
Купить мефедрон в Москве,
Купить экстази в Москве,
Купить МДМА в Москве,
Купить лсд в Москве,
Купить фен в Москве,
Купить скорость альфа в Москве,
Купить гидропонику в Москве,
Купить метамфетамин в Москве,
Купить эйфоретики в Москве,
Купить закладки в Москве,
Купить Мефедрон закладкой в Москве
!!!МЕФЕДРОН МОСКВА!!!

My book is free!!

(Rodneytub, 3. 8. 2022 4:11)

My book is free from Thursday, August 4, 2022, 12:00 AM , please download and review if possible. I will be very grateful to you.
Easy Recipes for Kids: 50+ Super Simple and Quick Recipe Book
https://www.amazon.com/dp/B08PSCMND4

폰테크

(LeonardhaK, 2. 8. 2022 9:01)


비대면폰테크 전국폰테크 폰테크신규개통 아이폰신규개통 서울폰테크 인천폰테크 부천폰테크 폰테크매장 구로구폰테크
천안폰테크 대구폰테크 제주폰테크 전남폰테크 경기폰테크 경북폰테크 경남폰테크 광주폰테크 폰테크출장 당일폰테크
대전폰테크 강원폰테크 전북폰테크 충남폰테크 부산폰테크 울산폰테크 충북폰테크 세종폰테크 구리폰테크 아이폰폰테크
춘천폰테크 원주폰테크 강릉폰테크 충주폰테크 제천폰테크 청주폰테크 아산폰테크 서산폰테크 안양폰테크 안산폰테크
전주폰테크 군산폰테크 익산폰테크 목포폰테크 여수폰테크 순천폰테크 포항폰테크 경주폰테크 광명폰테크 시흥폰테크
안동폰테크 구미폰테크 경산폰테크 진주폰테크 통영폰테크 거제폰테크 창원폰테크 수원폰테크 성남폰테크 서귀포폰테크

cabane pensiuni

(Davidmax, 2. 8. 2022 1:38)Cabane, pensiuni, hoteluri si apartamente de inchiriat intr-un singur site

how to write an narrative essay o80iac

(Randyedise, 1. 8. 2022 21:15)


Good postings. Kudos.

수입 + 투자 포함 + 출금 포함

(DanielTow, 1. 8. 2022 3:11)

https://giftipp.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=255241

conradfirearms

(PhillipVinut, 31. 7. 2022 16:02)

https://conradfirearms.com/

토토사이트

(AnthonyPal, 31. 7. 2022 15:19)
https://www.wplearning101.com/free-seo-analyzer-tool/

Test, just a test

(XRumerTest, 31. 7. 2022 11:15)

Hello. And Bye.

agen togel

(Phillipmef, 31. 7. 2022 3:51)
https://sholokhov.org/

thu mua laptop cũ

(BruceZoory, 30. 7. 2022 20:35)

https://thumualaptop.vn/thu-mua-laptop-cu/

Base for Xrumer

(BaseXrumerInits, 30. 7. 2022 20:04)

Самая большая база для Xrumer с бесплатными обновлениями каждый месяц в течении 12 месяцев.
Объем базы более 100 000 000 сайтов. Размер более 33 гигабайт.
База структурирована по разделам для удобства. С данной базой отпадет необходимость покупать дополнительные базы.
Подробнее можно о базе можно узнать по ссылке:
https://mipped.com/f/threads/samaja-bolshaja-baza-dlja-xrumer-s-avtoobnovleniem.207352/
Услуги по прогону и раскрутке сайтов Xrumer можно заказать тут https://kwork.com/user/ElitestaR

conradfirearms

(PhillipVinut, 30. 7. 2022 17:02)

https://conradfirearms.com/

수입 + 투자 포함 + 출금 포함

(DanielTow, 30. 7. 2022 2:10)

https://yiwupanda.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=14125

폰테크

(LeonardhaK, 29. 7. 2022 14:06)


비대면폰테크 전국폰테크 폰테크신규개통 아이폰신규개통 서울폰테크 인천폰테크 부천폰테크 폰테크매장 구로구폰테크
천안폰테크 대구폰테크 제주폰테크 전남폰테크 경기폰테크 경북폰테크 경남폰테크 광주폰테크 폰테크출장 당일폰테크
대전폰테크 강원폰테크 전북폰테크 충남폰테크 부산폰테크 울산폰테크 충북폰테크 세종폰테크 구리폰테크 아이폰폰테크
춘천폰테크 원주폰테크 강릉폰테크 충주폰테크 제천폰테크 청주폰테크 아산폰테크 서산폰테크 안양폰테크 안산폰테크
전주폰테크 군산폰테크 익산폰테크 목포폰테크 여수폰테크 순천폰테크 포항폰테크 경주폰테크 광명폰테크 시흥폰테크
안동폰테크 구미폰테크 경산폰테크 진주폰테크 통영폰테크 거제폰테크 창원폰테크 수원폰테크 성남폰테크 서귀포폰테크

conradfirearms

(PhillipVinut, 29. 7. 2022 9:29)

https://conradfirearms.com/

You are not right. I am assured. Write to me in PM, we will communicate.

(TommyGlarl, 29. 7. 2022 1:04)

Did not hear such
https://gay-holidays.net
https://yoff.info


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44

následující » 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 62691
Měsíc: 3284
Den: 77